Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/974.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak zrobić herbatkę z czarnego bzu

Herbata z bzu na przeziębienie

Żeby szybko pokonać przeziębienie można stosować sok z owoców czarnego bzu, ale skutecznie działają także kwiaty tej rośliny. W związku z tym warto popijać napar zrobiony właśnie z nich. Taka herbatka skutecznie rozgrzewa i działa napotnie.

Wystarczy 3 łyżeczki kwiatów czarnego bzu zalać wrzątkiem, żeby otrzymać szklankę leczniczego naparu. Można użyć świeżych albo suszonych kwiatów, a herbatka powinna zaparzać się 10 minut. Po tym czasie odcedzamy ją. Bardzo dobrze smakuje z cytryną, miodem lub sokiem malinowym. Jest też wówczas jeszcze zdrowsza. Kwiaty potrzebne do sporządzenia takiego naparu można zebrać i ewentualnie ususzyć samodzielnie. Natomiast herbatkę z czarnego bzu można też kupić w sklepach zielarskich, ekologicznych czy w aptekach. Poza tym suszone kwiaty bzu wchodzą w skład różnych mieszanek o działaniu zdrowotnym.

Herbatkę z czarnego bzu można podawać również dzieciom podczas przeziębienia czy problemów z trawieniem. Pomaga obniżyć gorączkę i wzmacnia organizm. Poza tym pomaga uregulować procesy trawienne. Natomiast mogą ją pić dzieci, które ukończyły już 6 miesiąc życia. Napary z kwiatów czarnego bzu to również odpowiednie lekarstwo dla kobiet w ciąży, które muszą zdecydowanie ograniczyć przyjmowanie środków farmaceutycznych, a najlepiej w ogóle z nich zrezygnować. Wtedy właśnie można postawić na naturalne metody. Herbatkę z dzikiego bzu stosuje się też na pobudzenie laktacji. Natomiast są osoby, które hodują czarny bez specjalnie z myślą o okresie jesienno-zimowym. Latem zbierają kwiaty, a potem owoce i robią z nich soki, syropy, suszonki na herbatkę. Okazuje się, że można w tym celu suszyć nie tylko kwiaty, ale również owoce. Warto wypróbować mieszankę suszonych owoców czarnego bzu z suszonymi kwiatami rumianku oraz suszonymi malinami. Należy 2-3 łyżeczki takiej herbatki zalać wrzątkiem i odczekać około 10 minut. Potem można dodać jeszcze miód. Kolejna propozycja to mieszanka suszonych owoców czarnego bzu, z suszoną jarzębiną i suszonym głogiem. Wszystko należy zmielić w młynku, a potem trzymać w dobrze zamkniętym słoiczku. Dzięki temu codziennie będzie można przyrządzać sobie zdrowotną i aromatyczną herbatkę.