Jak zrobić syrop z kwiatów lub owoców

Niektórzy leczą się nalewką z kwiatów czarnego bzu, a inni wolą stosować syrop. Tak czy inaczej warto wykorzystywać lecznicze właściwości tej rośliny.  Trzeba też przyznać, że bardzo wygodnie i praktycznie jest posiadać w swojej spiżarni środek, który pomaga na przeziębienia oraz stany zapalne.

Syrop z kwiatów czarnego bzu

Składniki:

– 20 kiści kwiatów czarnego bzu

– 1 kg cukru

– cytryna

– 1 l wody

Sposób przygotowania: doprowadzamy do wrzenia wodę z cukrem i cytryną, a następnie studzimy. Wtedy możemy już wrzucić kwiaty czarnego bzu. Zostawiamy całość w ten sposób na dwie doby, a następnie zlewamy wyciąg i gotujemy. Rozlewamy do wyparzonych słoików i stawiamy je do góry dnem. Nieco inny przepis na syrop z kwiatów czarnego bzu radzi, aby zalać kwiaty wodą i odstawić na dwie doby. Potem odcedzić i wtedy dopiero dodać cukier. Następnie wszystko gotujemy. Można dodać sok z cytryny i jeszcze raz zagotować, a następnie rozlewać do butelek.

Można też przygotować syrop z owoców. Robi się go podobnie jak sok z czarnego bzu, tylko w mniejszej ilości. Powinien też być trochę bardziej gęsty. Potrzebne są następujące składniki:

– 1 kg owoców czarnego bzu

– 0,5 kg cukru

– 125 ml wody

Sposób przygotowania:  wypłukane owoce gotujemy (bez przykrycia) przez kwadrans. Kiedy zaczną pękać to znaczy, że można je odcedzić. Następnie przecieramy je przez sito i powstały w ten sposób sok dolewamy do tego otrzymanego podczas gotowania. Dosypujemy cukier. Całość należy zagotować i jeśli cukier jest już całkiem rozpuszczony, to przelewamy syrop do wyparzonych słoiczków lub buteleczek. Zakręcamy je i pasteryzujemy. Syrop można przyjmować po łyżeczce co kilka godzin, ale jest również bardzo dobrym dodatkiem do herbaty. Można też ewentualnie dolewać go do wody, a następnie uzupełnić jeszcze napój sokiem z cytryny. Będzie zdrowy i bardzo dobry. Takie domowe przetwory i lekarstwa pozwalają szybciej wyzdrowieć, ale też są bardzo skuteczne jeśli chodzi o wzmacnianie odporności. Dlatego wcale nie trzeba czekać na przeziębienie, żeby otworzyć butelkę z syropem z kwiatów lub owoców czarnego bzu.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17272 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/974.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/jak-zrobic-syrop-z-kwiatow-lub-owocow/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/fzf/public_html/974.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/fzf/public_html/974.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/fzf/public_html/974.pl/wp-includes/functions.php(3743): ob_end_flush() #2 /home/fzf/public_html/974.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/fzf/public_html/974.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/fzf/public_html/974.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/fzf/public_html/974.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/fzf/public_html/974.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435