Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/974.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Zastosowanie czarnego bzu w medycynie naturalnej

Właściwości lecznicze dzikiego bzu

Czarny bez ma owoce w takim właśnie kolorze, ale jego kwiaty są białe. Lecznicze właściwości posiadają natomiast zarówno owoce, jak i kwiaty, a nawet liście czy kora tej rośliny. Trzeba jednak wiedzieć jak je stosować, bo czarny bez zawiera też substancje trujące.

Na szczęście gotowanie oraz smażenie pozwalają na pozbycie się szkodliwych dla człowieka substancji i wówczas czarny bez już tylko leczy. Przede wszystkim jest on skuteczny w walce z przeziębieniem, bo rozgrzewa, działa wykrztuśnie oraz napotnie. Najlepiej jest połączyć lecznicze właściwości naparu z kwiatów czarnego bzu z kwiatami lipy oraz z sokiem malinowym. Na przeziębienie i grypę można stosować także sok z czarnego bzu, najlepiej domowej roboty. Ma bardzo dużo witaminy C (a także A i B). Często podczas choroby boli nas gardło. Wszelkie stany zapalne warto zwalczać naturalnym wyciągiem z kwiatów tej rośliny. Wyciągiem tym można też przemywać skórę z trądzikiem czy robić z niego okłady w przypadku zapalenia spojówek.

Zarówno owoce, jak i kwiaty czarnego bzu mają właściwości moczopędne. Pijąc przygotowane z nich herbatki możemy pozbyć się nadmiaru wody z organizmu oraz toksyn, a także wspomóc leczenie zapalenia pęcherza, usuwanie piasku czy kamieni z układu moczowego. Moczopędne właściwości ma również kora, która może podobno skutecznie wspomagać odchudzanie. Poza tym pomaga radzić sobie z obrzękami i reumatyzmem. Zresztą skuteczne są tu także preparaty przygotowane na bazie liści czarnego bzu. Jak już zostało wspominane lecznicze produkty przygotowane z tej właśnie rośliny mogą powstępować pod różnymi postaciami –  soków, herbatek, wyciągów, syropów, ale nasz stan zdrowia i odporność możemy wzmacniać również jedząc dżemy i konfitury z czarnego bzu. Jeśli tylko ktoś jest zwolennikiem medycyny naturalnej, to na pewno powinien wypróbować powyższe metody radzenia sobie z różnymi dolegliwościami. Chociaż niektórym osobom ciężko jest uwierzyć, że krzak który rośnie pod ich domem może mieć lecznicze właściwości, to jednak rzeczywiście tak właśnie jest. Dotyczy to nawet korzeni czarnego bzu.